„Lepiej zapobiegać niż leczyć” to hasło powinien znać każdy właściciel zwierzęcia, który postanowił otoczyć je opieką. Odpowiednia profilaktyka może zapobiec wielu chorobom, które powodują często cierpienie pupili i smutek ich właścicieli. Odrobaczanie, ochronne szczepienia, badania kontrolne pozwalają uniknąć tych nieprzyjemnych chwil.
Odrobaczenia
Jaja, larwy i osobniki dorosłe różnych pasożytów są stale obecne w naszym środowisku, więc zwierzęta domowe są cały czas narażone na ich inwazję. Dotyczy to zarówno wewnętrznych (endopasożytów) jak i zewnętrznych (egzopasożyty) organizmów. Inwazje te mogą powodować różne niebezpieczne choroby, dlatego też bardzo ważnym elementem dbania o zdrowie pupila jest systematyczna profilaktyka przeciwpasożytnicza, potocznie zwana jako odrobaczenie i odpchlenie. Trzeba również pamiętać, że pasożyty zwierząt mogą również stanowić ryzyko dla zdrowia ludzi.
Pasożyty wewnętrzne
Pierwsze odrobaczenie szczeniaka i kocięcia należy przeprowadzić już w 4 tygodniu ich życia. Większość maluszków zaraża się glistami (Toxocara canis/cati) od mamy już podczas ciąży, więc bardzo ważne jest co najmniej dwukrotne podanie środka odrobaczającego (w odstępach 10-14 dni) przed pierwszymi szczepieniami. Kiedy zwierzak jest dorosły, to w zależności od jego trybu życia i czynników sprzyjających zarażeniu, zalecamy profilaktyczne odrobaczenie co 3-4 miesiące. W przypadku, kiedy występują objawy wskazujące na zarażenie pasożytami wewnętrznymi, przeprowadzamy w lecznicy badanie kału w kierunku obecności jaj/larw. Wtedy po dokładnym rozpoznaniu rodzaju pasożyta ustalamy odpowiednie leczenie.
Pasożyty zewnętrzne
Profilaktyka pasożytów zewnętrznych dotyczy głównie dwóch przedstawicieli stawonogów: pcheł i kleszczy.
Pchły należą do najczęściej spotykanych pasożytów psów i kotów. Bez prawidłowej ochrony pupile mogą bardzo łatwo zarażać się, bądź przez kontakt bezpośredni z innym zwierzęciem lub przez przebywanie w środowisku w którym są pchły. Czasami zwykły spacer wystarczy, żeby nasz podopieczny wrócił z pchlim ”towarzyszem” do domu. Ukąszenie pcheł powoduje siny świąd skóry, który może powodować alergiczne zapalenie skóry (APZS). Pchły także mogą zarażać psy i koty tasiemcem psim (Dipylidium caninum).
Kleszcze są roztoczami, które do rozwoju potrzebują pokarmu w postaci krwi kręgowców. Występują sezonowo od marca/kwietnia do października/listopada, niemniej przy łagodnej zimie mogą pojawiać się całorocznie. Są nosicielami różnych czynników patologiczny, które powodują groźne choroby zarówno zwierząt domowych jak i człowieka. Zwierzęta mogą złapać kleszcze nie tylko w lesie i na łąkach, ale także w ogrodzie czy w parku. Na rynku dostępna jest duża ilość preparatów zapobiegających inwazji pcheł i kleszczy. Zawierają one różne substancje czynne i są w różnych formach (pipetki na kark, obroże), oraz o różnym okresie działania. Aby wybrać środek najlepiej dostosowany do potrzeb państwa pupila, zachęcamy do konsultacji z naszymi lekarzami. Należy pamiętać, że jeżeli w domu mamy kilka zwierząt, profilaktykę przeciwpasożytniczą należy przeprowadzać u wszystkich pupili jednocześnie.

Szczepienia ochronne są podstawową czynnością profilaktyczna w życiu naszych podopiecznych. Rozpoczynamy je już w młodym wieku zwierząt. Gatunkami objętymi zaleceniami szczepień ochronnych są: psy, koty, króliki i fretki.
Psy
Szczepienia rozpoczynamy już w 6 tygodniu życia szczenięcia. Wiąże się to ze spadkiem przeciwciał matczynych, które dotąd chroniły maluszka przed chorobami. Pierwsza szczepionka zwiera osłabione wirusy dwóch najgroźniejszych chorób: PARWOWIROZY i NOSÓWKI.
Kolejne szczepienia podawane są co 3-4 tygodnie tak, aby ostatnie szczepienie wypadło na ok. 14 tydzień życia szczenięcia – wtedy ochrona zapewniona jest na cały rok. Z każdą iniekcją jest zwiększana ilość chorób, przed którymi będzie chronione zwierzę. Są to: CHOROBA RUBARTHA, KASZEL KENELOWY, LEPTOSPIROZA.
Natomiast do 4 miesiąca życia każdy pies ma ustawowy obowiązek być zaszczepiony na WŚCIEKLIZNĘ. O tym szczepieniu właściciel psa musi pamiętać co roku. Brak szczepień przy spotkaniu z Policją lub strażą miejską karane jest mandatem.
Psy dorosłe, na inne choroby zakaźne doszczepiane są po roku od szczepień „dziecięcych”, a w późniejszym okresie w zależności od aktualnego zagrożenia, co 2 lub 3 lata.
W naszej lecznicy każdy pies szczepiony na wściekliznę otrzymuje znaczek informacyjny do obroży LYSSETKY.
Koty
Kocięta pierwsze swoje szczepienia otrzymują nieco później niż szczenięta, tzn w wieku 8-10 tygodni z powtórką po miesiącu, a później po roku. Podstawowymi chorobami przeciwko, którym szczepi się koty są: KOCI KATAR i PANLEUKOPENIA. Obie te choroby są wysoce zaraźliwe i nieleczone powodują dużą śmiertelność wśród zarażonych zwierząt. Trzeba również pamiętać o tym, że należy również szczepić koty niewychodzące, bowiem wirusy bardzo łatwo przynieść do domu na ubraniu lub na butach.
Dla kotów „wychodzących” zalecamy dodatkowe szczepienia na WŚCIEKLIZNĘ, BIAŁACZKĘ oraz CHLAMYDIOZĘ.
Króliki
Niestety niewielu właścicieli tych puszystych kuleczek jest świadomych, że króliki również się szczepi. Choroby atakujące ten gatunek przenoszone są przez komary, które mogą wlecieć do domu lub zaatakować królika na trawie pod blokiem lub w ogrodzie. Szczepionka dla „uszastych”chroni przed MYXOMATOZĄ i POMOREM KRÓLIKÓW. Iniekcję wykonuje się 2x w roku na wiosnę i na jesień.
Fretki
Najgroźniejszą chorobą zagrażającą fretkom jest NOSÓWKA. Fretki powinno zaszczepić się w wieku 7-10 tygodni z powtórką po 4 tygodniach. Z uwagi na brak szczepionek przeznaczonych dla tego gatunku używa się szczepionek psich. Fretki w niektórych przypadkach szczepione są również na WŚCIEKLIZNĘ.
Właściwe żywienie naszych pupili jest podstawą ich zdrowego życia. Również gdy zwierzę zachoruje odpowiednia dieta pozwala na szybsze wyzdrowienie, a czasem jest podstawą leczenia.
Obecnie coraz częściej obserwujemy u naszych pacjentów znaczą nadwagę, która przyczynia się do powstawiania wielu schorzeń. Choroba zwyrodnieniowa stawów na skutek zbyt dużego obciążenia bioder, łokci, kolan. Choroby układu krążenia wynikające z otłuszczenia serca. Niewydolność wątroby związana z niewłaściwym żywieniem. Cukrzyca. Każdej z nich można byłoby uniknąć gdyby nasz czworonóg miał te parę kilogramów mniej.
W naszej lecznicy dostępne są diety odchudzające wiodących firm takich jak Royal Canin, Hill’s i Eukanuba. Rozmowa z lekarzem i określenie planu odchudzania pozwoli Waszemu pupilowi znowu cieszyć się życiem.
Badania profilaktyczne pozwalają na wczesne wykrycie chorób. Pierwsze badania kliniczne powinny przejść szczenięta i kocięta w momencie pojawienia się w gabinecie. Osłuchanie serca i płuc, pomiar temperatury, oględziny błon śluzowy umożliwia ocenę stanu zdrowia i wykrycie ewentualnych wad wrodzonych lub chorób zakaźnych.
W późniejszym okresie profilaktyczna coroczna wizyta związana ze szczepieniami jest również dobrą okazją do kontroli zdrowia.
Od 5 roku życia psa czy kota zalecamy wykonywać dodatkowe kontrolne badania krwi – morfologię oraz podstawowy profil biochemiczny. U kotów w późniejszym wieku (od 7 roku) w podstawowym powinno się również uwzględnić kontrolę tarczycy w kierunku jej nadczynności.
U ras predysponowanych do chorób serca (dobermany, boksery, king charles spaniele, jamniki, maincoony, dogi) wskazana jest kontrola w postaci EKG lub badania echokardiograficznego.
Każdy właściciel biorąc do domu zwierzę staje się za nie ODPOWIEDZIALNY. Na tę odpowiedzialność składa się również zapobieganie niechcianym kryciom, które powodują zwiększanie bezdomności zwierząt.
Nieporozumieniem jest stwierdzenie : „Dopuszczę ją, bo chcę mieć po niej pieska”. A co z pozostałymi? Może dwa pójdą do znajomych. A reszta? Suka może mieć nawet 12 szczeniąt . Niestety niechciane szczenięta zostają porzucanie, oddawane do schroniska, a w drastycznych przypadkach uśmiercane w nieludzki sposób.
Również mitem jest to, że suka czy kotka musi mieć raz młode. Nie wypływa to w żaden na jej psychikę. Jednorazowy poród nie jest, również lekiem na ciąże urojone. Jeśli suczka ma takie tendencje to po kolejnej cieczce znowu się ona pojawi.
Są dwie metody antykoncepcji : farmakologiczne (tymczasowe), bądź chirurgiczne (stałe).
Suki i kotki
W naszej lecznicy dla suk i kotek nieprzeznaczonych do rozrodu zdecydowanie zalecamy kastrację chirurgiczną polegają na usunięciu narządów rodnych (jajników i macicy).
W niektórych wyjątkowy przypadkach stosowana jest antykoncepcja hormonalna. Jednak obarczona jest ona wieloma skutkami ubocznymi, takimi jak powstanie groźnego dla życia ropomacicza czy nowotworów listwy mlecznej.
Antykoncepcja hormonalna dostępna jest w postaci długo działających zastrzyków (kotki/suki) lub tabletek podawanych w odstępach tygodniowych (kotki)
Psy
Dla psów natomiast jest dostępna bezpieczna odwracalna kastracja chemiczna w postaci implantu wprowadzanego pod skórę. Daje ona objawy kastracji na okres ok pół roku. W tym okresie pies zachowuje się jak kastrat – zmniejszają się jądra, zanika funkcja rozrodcza oraz zainteresowanie suczkami, a co za tym idzie – „ucieczki na panny”.
Ta metoda przeznaczona jest dla właścicieli, który nie chcą radykalnej metody chirurgicznej lub dla psów hodowlanych, gdzie funkcja rozrodcza ma powrócić po jakimś czasie.