home
Położnictwo


OKREŚLENIE OPTYMALNEGO TERMINU KRYCIA:

Waginoskopia: Zastosowanie endoskopu sztywnego pozwala na zaobserwowanie zmian zachodzących w drogach rodnych. Poszczególne etapy cyklu płciowego suki charakteryzują się specyficznym obrazem błony śluzowej pochwy.

Cytologia: Badanie cytologiczne polega na pobraniu wymazu z dróg rodnych i na ocenie morfologicznej komórek pobranych z pochwy. Komórki są charakterystyczne dla każdej z faz cyklu rujowego. Pozwala to wyznaczyć optymalny termin krycia suki.

Progesteron: Badanie poziomu progesteronu jest najpewniejszą metodą wyznaczenia dni płodnych, pozwala ustalić optymalny termin krycia lub sztucznej inseminacji. Przydatny jest również przy wyznaczaniu właściwego terminu porodu lub cięcia cesarskiego. Zastosowanie szybkich testów diagnostycznych umożliwia w szybki i precyzyjny sposób ustalić poziom progesteronu.

Pobieranie nasienia
Wskazaniem do pobierania nasienia jest:

 • sztuczna inseminacja
 • ocena płodności reproduktora
 • analiza zaburzeń płodności
 • analiza schorzeń układu płciowego
Ocena nasienia:
Pobrane nasienie podlega ocenie:
 • makroskopowej
 • mikroskopowej
 • badaniom dodatkowym
cytologia

Sterylizacja

   Sterylizacja jest zabiegiem operacyjnym polegającym na usunięciu macicy wraz jajnikami. Najważniejszą zaletą sterylizacji jest jej korzystny wpływ na zdrowie operowanej samicy. Zapobiega także uciążliwym cieczkom zapewniając spokój suczce oraz właścicielom.
   Pozostawienie jajników jest błędem w sztuce, ponieważ samica dalej ma objawy rui i ciąży urojonej. Nie zostaje także rozwiązany problem nowotworów gruczołu mlekowego. Może również dojść do ropnych zapaleń kikuta macicy .
   Zdarza się niezwykle rzadko, że niektóre kotki mimo starannego usunięcia jajników miewają ruję.  Fenomen tego zjawiska jest związany ze zmianami neurohormonalnymi.


Zalety sterylizacji :

 • profilaktyka nowotworu gruczołu mlekowego (więcej w punkcie chirurgia)
 • profilaktyka ropomacicza
 • zapobieganie niepożądanej ciąży
 • zapobieganie ciąży urojonej
 • w wielu przypadkach jest warunkiem leczenia cukrzycy
 • brak ruj


Macica kotki wraz z jajnikami
przed amputacją trzonu.

Rana pooperacyjna maksymalnie
do 1,5 cm, oraz założone szwy śródskórne nie drażniące rany.

Kastracja

   Kastracja jest zabiegiem operacyjnym polegającym na usunięciu jąder wraz z workiem mosznowym. Wskazaniem do kastracji jest między innymi nadmierna agresja psa spowodowana często "buzowaniem" hormonów.
   Psy po kastracji wykazują mniejsze zainteresowanie suczkami, zmniejsza się ich tendencja do ucieczek.
   U kocurów wczesna kastracja zapobiega znaczeniu moczem swojego terytorium (mieszkania, ogrodu ) oraz zmniejsza intensywność zapachu kociego moczu. Zabieg operacyjny można wykonać w każdym wieku.
Leczniczym wskazaniem do zabiegu jest:
   Wnętrostwo - gdy jądra lub jedno jądro nie znajdują się w mosznie tylko w jamie brzusznej lub kanale pachwinowym. Zbyt wysoka temperatura oraz wiele innych czynników mogą doprowadzić do zmian nowotworowych danego jądra
   Powiększenie prostaty - dotyczy psów dorosłych. Usunięcie jąder obniża znacząco poziom hormonów płciowych. Efektem jest powolne zmniejszanie się gruczołu krokowego.

Ropomacicze

   Choroba najczęściej dotyka samice powyżej 5 roku życia, zdarzają się jednak suczki roczne z ropomaciczem. Przyczyną tego schorzenia są zaburzenia hormonalne. Typowe ropomacicze rozwija się miesiąc lub dwa po cieczce. Często właściciele zwracają uwagę na "przedłużającą się cieczkę" co może być już objawem tej choroby. W macicy gromadzi się ropa, która prowadzi do silnego zatrucia organizmu na skutek rozsiewu bakterii i toksyn. W przypadkach gdy szyjka macicy jest otwarta , bez problemów można to zdiagnozować, gdyż z dróg rodnych wydobywa się ropa.
   Gorzej gdy spotykamy się z zamkniętym ropomaciczem, wtedy najczęściej jedynym objawem jest wzmożone pragnienie, później objawy silnego zatrucia prowadzące do śmierci zwierzęcia. W tym przypadku bezbłędną metodą diagnostyczną jest badanie USG. Badaniem tym możemy także stwierdzić czy jest to schorzenie do leczenia farmakologicznego, czy chirurgicznego. Do leczenia farmakologicznego nadają się schorzenia tylko niewielkich rozmiarów i to u młodych samic.
      W naszej praktyce mieliśmy przypadek 30 kg suki , w której macicy mieściło się
8 kg ropy ! Stosowane dość powszechnie zastrzyki i tabletki antykoncepcyjne zwiększają ryzyko zachorowania na opisane wyżej schorzenia.


   Należy obalić mit, popularny wśród właścicieli zwierząt, że suka chociaż raz musi mieć szczenięta.
To nie jest prawda. Jest to związane z uczłowieczeniem zwierząt.
Nie można też mówić, że zwierzęta po sterylizacji tyją, bo tak naprawdę tyje się od jedzenia w nadmiarze i braku ruchu.
   Prawdą jest natomiast to, że suki dużych ras po usunięciu macicy mogą nie trzymać moczu, zdarza się to rzadko, ale w większości przypadków problem ten ustępuje po podaniu estrogenów.

Ropomacicze suki.
Widoczna cysta na jajniku.
Ropomacicze u kotki, która przez wiele lat poddawana była blokadzie hormonalnej.

Cesarski cięcie

   Zdarzają się sytuacje gdy ciężarna suka ma problemy z porodem. Ma to miejsce gdy płody są zdeformowane, martwe, za duże lub nieprawidłowo ułożone. Wówczas jedyną możliwością usunięcia płodów z macicy jest zabieg operacyjny. Problemy porodowe występują szczególnie u ras małych i miniaturowych (buldożki francuskie, yoreczki, mopsy itp.).
   Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, lecz jest ono dostosowane w ten sposób aby zapewnić bezpieczeństwo matce jak również płodom, ważnym etapem tego zabiegu jest szybkie wydobycie szczeniąt z macicy i ich reanimacja. Następnie umieszcza się je w inkubatorze lub innym ciepłym miejscu. W pierwszych godzinach po zabiegu noworodki należy otoczyć troskliwą opieką.Szczenięta po cesarskim cięciu wygrzewające się w inkubatorze.
designed by Studio1