+48 68 326 70 75

pon-pt: 08:00-20:00 | sobota: 09:00-15:00 | niedziela 10:00 - 12:00

Kardiologia

Choroby układu krążenia dotykają również psy i koty, a nawet fretki i gryzonie. Pierwszymi ważnymi objawami wskazującymi na choroby serca są: kaszel i nietolerancja wysiłkowa.

Przy diagnozowaniu schorzeń układu krążenia wykorzystujemy dodatkowe badania diagnostyczne:

  • BADANIE RTG: zdjęcie klatki piersiowej pozwala ocenić sylwetkę serca, jego powiększenie oraz cechy zastoju w krążeniu płucnym
  • EKG: dzięki temu badaniu jesteśmy w stanie określić rytm i częstotliwość pracy serca. Wykres ekg ukazuje również ewentualne zaburzenia w jego pracy, które mogą zagrażać życiu zwierzęcia.
  • ECHO SERCA: jest najważniejszym badaniem kardiologicznym. Umożliwia ono postawienie właściwej diagnozy, a co za tym idzie wdrożenie właściwej terapii. Do tego badania wykorzystujemy wysokiej klasy aparat USG wyposażony w specjalne głowice kardiologiczne oraz obrazowanie dopplerowskie. Podczas badania oceniana jest wewnętrzna budowa serca (grubość ścian, wielkość komór i przedsionków), jego praca w czasie rzeczywistym, funkcja skurczowa. Badanie echokardiograficzne wykonujemy również u ras predysponowanych w kierunku chorób wrodzonych serca.

Najczęściej występującymi chorobami serca są :

  • Endokardioza zastawek przedsionkowo – komorowych: jest to choroba powodująca zmiany zwyrodnieniowe na zastawkach serca. Zmiany te powodują ich niedomykalność i cofanie się krwi do przedsionka. Groźną konsekwencją tej choroby jest obrzęk płuc, który wymaga natychmiastowego leczenia . Endokardioza występuje głównie u starszych piesków ras małych i średnich : yorki, jamniki, sznaucery miniaturowe, spaniele oraz mieszańce.
  • Kardiomiopatia rozstrzeniowa DCM : rasą predysponowana do tej choroby serca jest doberman, choć może ona występować u innych dużych ras. Na skutek tej choroby mięsień serca staje się zwyrodniały – traci swą funkcję. Dochodzi do znacznego powiększenia jego jam oraz bardzo znacznego spadku kurczliwości. Wówczas. gdy chorobą objęte zostają coraz większe obszary mięśnia pojawiają się zaburzenia w jego pracy – groźne dla życia arytmie komorowe.
  • Kardiomiopatia przerostowa HCM: dotyczy głównie kotów. Istotą tej choroby jest przerost dośrodkowy serca, czyli mięsień sercowy rośnie do środka, powoli zmniejszającą światło komór. Gdy w komorze nie ma miejsca na odpowiednią ilość krwi, cofa się ona do przedsionków powodując ich znaczne powiększenie. Na skutek zalegania krwi w przedsionkach dochodzi do jej zagęszczenia i powstawania dużych skrzepów w sercu. Gdy skrzep się oderwie od ściany przedsionka może spowodować zator w aorcie brzusznej i niedowład kończyn tylnych.

Należy pamiętać, że im wcześniej wykryta jest choroba serca i wdrożone właściwe leczenie tym dłuższe będzie życie pupila.