+48 68 326 70 75

pon-pt: 08:00-20:00 | sobota: 09:00-15:00 | niedziela 10:00 - 12:00

Onkologia

NOWOTWORY GRUCZOŁU MLEKOWEGO

Najczęściej spotykana i niebezpieczna choroba nowotworowa u psów i kotów, niestety, najczęściej jej objawy są lekceważone przez właścicieli. Chorują na nie głównie samice powyżej piątego roku życia. Mogą to być nowotwory łagodne, ale zdecydowana większość tych zmian to nowotwory złośliwe.

Współczesna wiedza na temat najczęściej spotykanego nowotworu gruczołu mlekowego – guczolakoraka i innych , pozwala stwierdzić, iż przyczynami ich występowania są zmiany hormonozależne. Jedynym skutecznym sposobem leczenia jest zabieg operacyjny.

Nowotwory gruczołu mlekowego powodują przerzuty do płuc i wątroby. Zdjęcia RTG i badanie USG jakie wykonujemy przed zabiegiem operacyjnym w każdym z przypadków, jeśli potwierdzają zaistnienie przerzutów, nakazują odstąpić od operacji i zastosować chemioterapię lub ewentualnie homeoterapię .

Badania naukowe potwierdzają, że suki poddane zabiegowi ovariohisterectomii (sterylizacji) przed pierwszą rują na nowotwory gruczołu mlekowego niemalże nie chorują. Dlatego specjaliści zalecają właścicielom psów i kotów sterylizację przed pierwszą rują. Z chwilą zauważenia jakiekolwiek zmian w obrębie gruczołu mlekowego, skontaktujcie się z lekarzem weterynarii. Pamiętajmy, że sterylizacja we wczesnym okresie życia, zapobiega występowaniu nowotworów gruczołu mlekowego.

Rozległe guzy na obu listwach mlecznych.
Suka po usunięciu całej listwy mlecznej.

NOWOTWORY ŚLEDZIONY

Nowotwory śledziony to dość częste schorzenie psów. W obrębie tego narządu wyróżniamy nowotwory łagodne, ale w 50% to nowotwory złośliwe jak np. naczyniakomięsak krwionośny. Z racji budowy śledziony, wszystkie guzy umiejscowione w tym narządzie mają tendencję do częstych pęknięć. Dochodzi wówczas do silnych krwawień do jamy brzusznej.

W tym czasie zwierzęta wykazują objawy silnego bólu a ich spojówki są wyjątkowo blade.
Jeżeli uda się kresce i sieci jelit zatamować krwotok, objawy mijają do następnego pęknięcia.
Zmiany w obrębie tego narządu diagnozujemy techniką obrazową jaką jest RTG i USG, ale o złośliwości schorzenia możemy mówić po przeprowadzeniu badań histopatologicznych oraz hematologicznych.

Operacja polega na usunięciu całej śledziony wraz z nowotworem. Zwierzęta mogą prowadzić normalny tryb życia, bez tego narządu. W naszej praktyce, zdarzały się już guzy wypełniające całą jamę brzuszną, a po usunięciu zwierzęta dożywały późnej starości.