+48 68 326 70 75

pon-pt: 08:00-20:00 | sobota: 09:00-15:00 | niedziela 10:00 - 12:00

Stomatologia

STOMATOLOGIA OBEJMUJE:

  • ekstrakcje zębów, w tym zębów przetrwałych
  • ultradźwiękowe usuwanie kamienia nazębnego wraz z polerowaniem i lakierowaniem zębów
  • wypełnianie ubytków w zębach
  • chirurgię szczękową

 

CHOROBY PRZYZĘBIA

Jednym z istniejących i poważnych problemów to choroby przyzębia, na które choruje większość psów, a szczególnie rasy małe i karłowate.

W początkowym okresie choroby na powierzchni zębów osadza się płytka nazębna, która z czasem ulega mineralizacji, a co za tym idzie tworzy się kamień nazębny. Poza przykrym zapachem z jamy ustnej dochodzi do ropnych zapaleń, rozchwiania zębów, połączonym z brakiem apetytu oraz silną bolesnością. Bakterie znajdujące się w płytce nazębnej rozsiewane są po całym organizmie i mogą powodować choroby narządów wewnętrznych, zwłaszcza serca (bakteryjne zapalenie wsierdzia).

Jedynym sposobem leczenia jest usunięcie kamienia nazębnego aparatem ultradźwiękowym. Dobrze jest po zabiegu zęby wypolerować, gdyż na gładkiej powierzchni trudniej gromadzi się osad.

Możliwe  jest  także lakierowanie zębów, co znacznie wydłuża okres miedzy zabiegami.

 

PRZETRWAŁE ZĘBY MLECZNE

Zęby mleczne zaczynają wyrastać u szczeniąt i kociąt w 2-3 tygodniu życia i rosną do 6-12 tygodnia. Od 4 miesiąca u dużych psów, a później u ras miniaturowych rozpoczyna się wymiana uzębienia na stałe. Polega to na tym, że wyrastające stałe zęby powoduje resorpcję korzeni zębów mlecznych i ich wypadnięcie.

W niektórych wypadkach (u ras miniaturowych bardzo często) ząb stały wyrasta obok zęba mlecznego. Powoduje to zaburzenie wymiany uzębienia mlecznego, w wyniku czego obecne są zęby stałe, jak i zęby mleczne. Jest to zjawisko niepożądane, gdyż dodatkowe zęby zniekształcają zgryz zwierzęcia.
Całkowita wymiana zębów powinna nastąpić do 6-7 miesiąca życia psa. Jeśli tak się nie stanie przetrwałe zęby mleczne należy usunąć.

Zabieg wykonywany jest pod narkozą.