+48 68 326 70 75

pon-pt: 08:00-20:00 | sobota: 09:00-15:00 | niedziela 10:00 - 12:00

Odrobaczanie

ODROBACZENIA

Jaja, larwy i osobniki dorosłe różnych pasożytów są stale obecne w naszym środowisku, więc zwierzęta domowe są cały czas narażone na ich inwazję. Dotyczy to zarówno wewnętrznych (endopasożytów) jak i zewnętrznych (egzopasożyty) organizmów. Inwazje te mogą powodować różne niebezpieczne choroby, dlatego też bardzo ważnym elementem dbania o zdrowie pupila jest systematyczna profilaktyka przeciwpasożytnicza, potocznie zwana jako odrobaczenie i odpchlenie. Trzeba również pamiętać, że pasożyty zwierząt mogą również stanowić ryzyko dla zdrowia ludzi.

PASOŻYTY WEWNĘTRZNE

Pierwsze odrobaczenie szczeniaka i kocięcia należy przeprowadzić już w 4 tygodniu ich życia. Większość maluszków zaraża się glistami (Toxocara canis/cati) od mamy już podczas ciąży, więc bardzo ważne jest co najmniej dwukrotne podanie środka odrobaczającego (w odstępach 10-14 dni) przed pierwszymi szczepieniami. Kiedy zwierzak jest dorosły, to w zależności od jego trybu życia i czynników sprzyjających zarażeniu, zalecamy profilaktyczne odrobaczenie co 3-4 miesiące. W przypadku, kiedy występują objawy wskazujące na zarażenie pasożytami wewnętrznymi, przeprowadzamy w lecznicy badanie kału w kierunku obecności jaj/larw. Wtedy po dokładnym rozpoznaniu rodzaju pasożyta ustalamy odpowiednie leczenie.

PASOŻYTY ZEWNĘTRZNE

Profilaktyka pasożytów zewnętrznych dotyczy głównie dwóch przedstawicieli stawonogów: pcheł i kleszczy.

Pchły należą do najczęściej spotykanych pasożytów psów i kotów. Bez prawidłowej ochrony pupile mogą bardzo łatwo zarażać się, bądź przez kontakt bezpośredni z innym zwierzęciem lub przez przebywanie w środowisku w którym są pchły. Czasami zwykły spacer wystarczy, żeby nasz podopieczny wrócił z pchlim ”towarzyszem” do domu. Ukąszenie pcheł powoduje siny świąd skóry, który może powodować alergiczne zapalenie skóry (APZS). Pchły także mogą zarażać psy i koty tasiemcem psim (Dipylidium caninum).

Kleszcze są roztoczami, które do rozwoju potrzebują pokarmu w postaci krwi kręgowców. Występują sezonowo od marca/kwietnia do października/listopada, niemniej przy łagodnej zimie mogą pojawiać się całorocznie. Są nosicielami różnych czynników patologiczny, które powodują groźne choroby zarówno zwierząt domowych jak i człowieka. Zwierzęta mogą złapać kleszcze nie tylko w lesie i na łąkach, ale także w ogrodzie czy w parku. Na rynku dostępna jest duża ilość preparatów zapobiegających inwazji pcheł i kleszczy. Zawierają one różne substancje czynne i są w różnych formach (pipetki na kark, obroże), oraz o różnym okresie działania. Aby wybrać środek najlepiej dostosowany do potrzeb państwa pupila, zachęcamy do konsultacji z naszymi lekarzami. Należy pamiętać, że jeżeli w domu mamy kilka zwierząt, profilaktykę przeciwpasożytniczą należy przeprowadzać u wszystkich pupili jednocześnie.